Rezultate Concursul "Prietenul meu, Mate" - etapa județeană *** Evaluarea Națională II, IV, VI *** Buletin Informativ 2023-2024 *** Evaluarea Națională Clasa a VIII-a 2024 *** Informații burse 2023-2024 *** Ținută școlară 2023-2024 *** Comunicat proiect PNRR *** Regulament de utilizare a bazei sportive

Alte proiecte

PROIECTUL ”CREȘTEREA CAPACITĂȚII DE REZILIENȚĂ A SISTEMULUI EDUCATIONAL DIN MUNICIPIUL CRAIOVA PRIN DOTAREA CU MOBILIER, MATERIALE DIDACTICE ȘI ECHIPAMENTE DIGITALE – CRAIOVA EDUCATĂ”

PROIECTUL DAVINCI - DEZVOLTAREA ABILITĂȚILOR DE VIAȚĂ PRIN ÎNVĂȚARE CREATIVĂ, POCU/987/6/26/15407

ACHIZITIE MOBILIER EXTERIOR DAVINCI

ACHIZITIE BOXA DAVINCI

ACHIZITIE MATERIALE PUBLICITARE DAVINCI

ACHIZITIE MASA DE TENIS SI MASA DE SAH

ACHIZIȚIE PACHETE CERCURI INTERACTIVE DAVINCI

ANUNȚ RECRUTARE ȘI SELECȚIE EXPERȚI PROIECT DAVINCI - Dezvoltarea Abilităților de Viață prin Învățare Creativã, POCU/987/6/26/15407

SIMPOZIONUL NAȚIONAL „CONSILIEREA, ORIENTAREA ȘI EDUCAȚIA PENTRU CARIERĂ”

Data: 15 martie 2018, ora 13.30

Locația: Școala Gimnazială „Traian” Craiova

Scop: Dezvoltarea competențelor a cel puțin 60 de cadre didactice din cel puțin 10 județe pentru consilierea, orientarea și educația pentru carieră a elevilor din învățământul preuniversitar

Obiective:

• Construirea unei perspective de ansamblu privind consilierea, orientarea și educația pentru carieră în mediul educațional românesc;
  • Identificarea și dezvoltarea abilităților și atitudinilor pentru orientarea și educația elevilor pentru carieră;
  • Dezvoltarea abilităților de a valorifica în mod creativ diferite metode, tehnici și instrumente utilizate în orientarea și educația pentru carieră;
  • Prezentarea unor exemple de activități, proiecte, programe ce pot fi utilizate în consilierea, orientarea și educația pentru carieră a elevilor din învățământul preuniversitar

Înregistrare: 11 martie 2017: >>> formular de înregistrare

Detalii elaborare lucrări: >>> descarcați

PROGRAMUL COLGATE

În perioada martie - mai 2017, cei 570 de elevi din ciclul primar au participat la activitățile de educație pentru igienă orală din cadrul programului inițiat de Crucea Roșie, Filiala Dolj, cu sprijinul Colgate-Palmolive.
IDEI CHEIE ALE PROGRAMULUI:
- Prevenire;
- Construirea stimei de sine;
- Ingrijire/grija pentru sanatatea proprie;
- Obiceiuri corecte;
- Responsabilitate;
- Supereroii dintilor sanatosi.

ACTIVITATI:
- Vizionarea unui film de desene animate pentru educatia in igiena orala;
- Intrebări şi răspunsuri - principalele învăţăminte ce pot fi desprinse din filmul educational;
- Demonstrarea periajului correct;
- Despre spalarea mainilor inainte de periajul dintilor; de ce, candsi cum trebuie spalate mainile
- Activitate practica: copiilor le-a fost aplicata o stampila pe mana si este indrumat sa o indeparteze spelandu-se pe maini la toaleta;
- Cadouri pentru toti copiii participanti din partea Companiei Colgate-Palmolive: calendar pentru periaj de 2x/zi timp de 1 luna, pliant cu sfaturi pentru parintii copiilor, periuta de dinti si mini-pasta de dinti.

PROIECTUL MICII SANITARI

Timp de cinci săptămâni, studenții Universității de Medicină și Farmacie din Craiova au fost alături de elevii Școlii Gimnaziale ”Traian” Craiova, din clasele a II-a – a IV-a, în cadrul proiectului național ”Micii sanitari”, desfășurat în mai multe centre universitare din țară: Craiova, București, Brașov, Cluj-Napoca, Iași, Oradea, Târgu Mureș, Timișoara, Constanța și Sibiu. În Craiova, acesta a fost coordonat de Societatea Studenţilor Medicinişti din Craiova (SSMC), urmărind promovarea unui stil de viață sănătos în rândul copiilor de 8 – 11 ani.

Astfel, în perioada martie-aprilie a.c., studenții voluntari SSMC au organizat activități interactive, interersante și foarte utile pentru copii, care au vizat teme de igienă, alimentaţie, anatomie şi fiziologie. La sfârşitul acestora, elevii au participat la concursul organizat în cadrul proiectului, în urma căruia șapte dintre ei s-au calificat la etapa naţională: Andra Rusoiu și Sofia Tudor (clasa a II-a), Mara Elena Tănasie, Geani Căpăţână, Luca Stănciulescu (clasa a III-a), Alexandra Vlaicu (clasa a IV-a) de la Școala ”Traian” şi Andrei Manciu (clasa a IV-a) de la Școala ”Gheorghe Ţiţeica”. Micii sanitari au fost premiați miercuri, 26 aprilie, ora 20.00, în cadrul festivității din Amfiteatrul de Biochimie din cadrul UMF (clădirea veche) și vor reprezenta oraşul nostru la etapa naţională ce va avea loc în perioada 5-7 mai, la Vălenii de Munte.

Ediţia din acest an a reuşit să atragă peste 350 de elevi din Şcoala ”Traian” și Școala ”Gheorghe Țițeica” şi 40 de voluntari, fiind sprijinită de clubul LIONS Craiova, Printex Craiova, Rotaract Craiova Probitas si Rotary Craiova Probitas, Universitatea de Medicină și Farmacie Craiova și Inspectoratul Școlar Județean Dolj.

CONCURSUL ”CRĂCIUNUL ÎN OCHII COPIILOR”
Şcoala Gimnazială ”Traian” Craiova, în parteneriat cu Asociatia EduFor Craiova, Casa de Cultură a Studenţilor, Casa de Cultură „Traian Demetrescu” și Asociaţia Dance Beat, a organizat în luna decembrie 2016 CONCURSUL INTERJUDEŢEAN CULTURAL – ARTISTIC ”CRĂCIUNUL ÎN OCHII COPIILOR”, Ediţia a III- a.
Concursul îşi propune stimularea simţului artistic şi valorificarea abilităţilor şi potenţialului creator pentru cel puțin 200 de copii de vârstă preşcolară şi şcolară (primar și gimnaziu) din minim trei judeţe din România. Concursul a fost desfășurat pe cinci secțiuni:

• Dans tematic cu tema ”Crăciunul” - participare direct;
  • Interpretare vocală cu tema ”Cântece de iarnă” - participare direct;
  • Creaţie plastică cu tema ”Iarna în ochii copiilor” - participare indirectă;
  • Colaj cu tema ”Iarna în ochii copiilor” - participare indirectă;
  • Felicitări de Crăciun - participare indirectă.

CAMPIONAT DE FOTBAL
Profesori coordonatori: Nicolae Ștefan, Bogdan Manea

ANSAMBLUL DE DANS MODERN - FORMAȚIA ”FUNNY TRAIAN” - clasele I-IV
Profesori coordonatori: Ana-Maria Trașcă, Liana Crăciunoiu-Duță